Aquest web utilitza galetes (cookies) per a oferir una millor experiència de navegació. Si continua navegant pel web, considerem que accepta la seva utilització. [ Acceptar ]
  • El 16è Mundialet intercultural de futbol de Manresa arrenca aquest dissabte al Congost >

El 16è Mundialet intercultural de futbol de Manresa arrenca aquest dissabte al Congost

10/06/2019

El torneig es disputarà del dissabte 15 de juny al diumenge 28 de juliol. Enguany hi haurà competició en la categoria absoluta, femenina i veterans.

 

El Mundialet Intercultural de Manresa arriba enguany a la seva 16a edició i convertit en un esdeveniment esportiu clàssic de l’estiu esportiu manresà i comarcal. Són 16 anys de molts esforços i treball en equip de molta gent i entitats, de forma especial els seus organitzadors: la ONG Diapo, a la qual cal sumar el suport del Centre d’Esports Manresa, Caritas arxiprestal i l’Ajuntament de Manresa, entre d’altres col·laboradors.

 

A l’entorn del futbol, aquesta pràctica esportiva esdevé una gran eina i una gran experiència de convivència en la diversitat i, en tractar-se d’un torneig intercultural, hi conviuen  i participen gent arribada de diversos llocs del món (Europa, Àfrica, Amèrica, etc), o bé ja nascudes ja aquí, exemple de com n’és de diversa la ciutat de Manresa,  que compta amb població provinent de 108 països diferents.

 

L’acte de presentació de la nova edició del torneig s’ha fet avui al migdia i ha anat a càrrec de la regidora de Cohesió Social en funcions de l’Ajuntament de Manresa, Mercè Rosich; Arcadi Prat (Federació Catalana de Futbol); i representants de l’organització Moctar Thera (Senegal-ONG Diapo), Luis Villa (C.E. Manresa);  Jorge  Pulido (speaker); i Veronica Jaramillo (Equador); així com alguns  jugadors i jugadores dels equips participants.

 

Mercè Rosich ha mostrat la seva satisfacció per presentar una nova edició “d’una festa de la integració i de la cohesió entre les diferents entitats socials i de nouvinguts de Manresa”. La regidora ha qualificat la roda de premsa de “molt especial per a mi” perquè “és la última que faig després de 8 anys a l’Ajuntament”. En aquest sentit, tots els assistents han tingut de paraules “d’agraïment” a la regidora “pel seu suport i presència al torneig al llarg de tots els anys”.

 

Luis Villa ha destacat la “continuïtat del Mundialet”  i la “consolidació” del torneig femení. També ha avançat que l’any que ve molts equips de joves de l’ONG Diapo jugaran al camp de Les Cots.

 

Jorge Pulido ha manifestat que “el Mundialet està més viu que mai” i ha explicat en aquesta edició tenen previst donar molt més color a la cerimònia d’inauguració d’aquest dissabte amb actuacions musicals i ha subratllat l’augment del suport al torneig d’algunes empreses i marques comercials com Decatlhon.

 

Moctar Thera ha posat en valor els setze anys d’història del torneig, el seu creixement, i sobretot “la importància del futbol com a eina d’integració, que ens ajuda a conviure i fer que les diferents persones i comunitats ens coneixem millor”.

 

Veronica Jaramillo ha parlat del torneig femení, que any rere any guanya en participació i expectació, fet que també ha estat corroborat pel representant federatiu, Arcadi Prat, que ha reconegut “l’evolució i la millora tècnica del futbol femení els darrers anys”.   

 

Cerimònia d’inauguració, dissabte a les 16.30 h.

 

 El dia de la inauguració serà aquest dissabte 15 de juny a les 16.30 h a l’Estadi del Congost, un acte o s’hi farà la desfilada de tots els equips participants. L’any passat l’equip de Xile va ser el guanyador del torneig i farà el partit inaugural amb Paraguai.

 

Els diversos tornejos que s’agrupen al voltant del Mundialet tindran lloc des del dissabte 15 de juny i fins el diumenge 28 de juliol  al Congost, on hi haurà la gran final.

 

 

A la categoria absoluta hi participaran 12 equips, en  representació de 12 països diferents, dividits en quatre grups: 


Grup A:  Xile - Paraguai - Brasil

grup B:  Colòmbia - Gàmbia - Veneçuela

grup C:  Marroc - Senegal - Hondures

grup D:  Argentina  - Equador  - Bolívia

 

A banda de la categoria absoluta, hi ha  com altres anys, diferents categories:

 

La categoria de Veterans, que jugaran dissabtes i diumenges, amb la participació de 12 equips, també dividits en quatre grups:

 

Grup A:  Perú - Holanda - Mèxic

Grup B:  Paraguai - Colòmbia - Marroc

Grup C:  Bolívia - Equador - Mauritània

Grup D:  Rep. Dominicana -  Qatar - Catalunya

 

La categoria Femenina, ja ben consolidada,  compta amb 8 equips:

Grup A: Argentina - Equador - Colòmbia 2 - França

Grup B: Colòmbia 1 - Brasil - Catalunya – Paraguai

 

Comencen el diumenge 16 de juny (16h) i acaben el diumenge 28 de juliol, data de la final.

 

Els diferents guanyadors dels campionats del Mundialet al llarg dels anys, han estat els següents:

 

  • 2004. Senegal
  • 2005. Catalunya
  • 2006. Guinea Conakry
  • 2007. Senegal
  • 2008. Guinea Conakry
  • 2009. Marroc
  • 2010. Espanya
  • 2011. Senegal
  • 2012. Argentina
  • 2013. Paraguai
  • 2014. Paraguai
  • 2015. Bolívia
  • 2016. Marroc
  • 2017. Argentina
  • 2018. Xile

 

 

CALENDARI DEL 16è MUNDIALET INTERCULTURAL DE FUTBOL DE MANRESA 2019


Categoria absoluta

Grup A:  Xile - Paraguai - Brasil

Grup B:  Colòmbia - Gàmbia - Veneçuela

Grup C:  Marroc - Senegal - Hondures

Grup D:  Argentina  - Equador  - Bolívia

 

Dissabte 15 de Juny

 

16.30 h: Inauguració Mundialet

18.30 h: Xilè - Paraguai

20.30 h: Colòmbia- Gàmbia

 

Diumenge 16 de juny:

 

18.00 h: Marroc - Senegal

20.00 h: Argentina - Equador                                                          

 

Dissabte 29 de juny:

 

18.00 h:  Hondures - Marroc

20.00 h:  Xile - Brasil                                                                                 

 

 

Diumenge 30 de juny:

 

18.00 h:  Veneçuela -  Gàmbia

20.00 h:  Argentina - Bolívia             

 

Dissabte 6 de juliol:

 

18.00 h: Colòmbia - Veneçuela

20.00 h: Bolívia - Equador

 

Diumenge 7 de juliol:

 

18.00 h: Senegal - Hondures

20.00 h:  Paraguai - Brasil                                          

 

Dissabte 13  de  juliol:

Quarts de final

 

Grup A: 18.00 h:  Primer grup A - Segon grup C

Grup B:  20.00 h: Primer grup B - Segon grup D

 

Diumenge 14 de  juliol:

Quarts de final

 

Grup C: 18.00 h:  Primer grup C  - Segon grup A

Grup D: 20.00 h:  Primer grup D  - Segon grup B

 

Dissabte  20 de  juliol:

Semifinals

 

Semifinals A:18:00 h: Guanyador grup A - Guanyador grup B

Semifinals B: 20:00 h: Guanyador grup C  -  Guanyador grup D

 

Diumenge 21 de juliol:

 

18.00 h: Partits aplaçats

20.00 h: Partits aplaçats i femení

 

 

Gran final- diumenge 28 de juliol

 

16.00 h: 3r - 4t

18.00 h:  Final veterans

19.00 h:  Final femení

20.00 h:. Final

 

Veterans

 

Grup A:  Perú - Holanda - Mèxic

Grup B:  Paraguai - Colòmbia - Marroc

Grup C:  Bolívia  - Equador - Mauritània

Grup D:  Rep. Dominicana - Qatar - Catalunya

 

 Dissabte 15 de juny:

 

17.30 h: Mèxic - Holanda  

17.30 h:  Paraguai - Colòmbia

                                                                  

Diumenge 16 de juny:

 

17.00 h: Mauritània - Bolívia

17.00 h: Catalunya - Qatar

 

Dissabte  29 de juny:

 

17.00 h: Perú - Holanda 

17.00 h: Rep. Dominicana - Qatar

 

Diumenge 30 de juny:

 

17.00 h: Colòmbia - Marroc

17.00 h:  Equador - Bolívia                                                  

 

 Dissabte 6 de juliol:

 

17.00 h: Rep. Dominicana - Catalunya

17.00 h: Equador - Mauritània

 

Diumenge  7 De Juliol

 

17.00 h:  Perú - Mêxic

17.00 h: Marroc - Paraguai

 

Dissabte 13 de juliol

Quarts de final

 

17.00 h:  Primer grup A- Segon grup C      

18.00 h:  Primer Grup B- Segon grup D

 

Diumenge 14 de juliol

Quarts de final.

 

17.00 h:   Primer grup C  - Segon grup A

18.00 h:   Primer grup D  - Segon grup B

 

Diumenge 21 de juliol:

Semifinals:

 

Semifinals A. 19:00 h: Guanyador A  - Guanyador B

Semifinals B. 19:00 h: Guanyador C  -  Guanyador D

 

 

Diumenge 28 de juliol

Final

 

16.00 h:    3r - 4t

18:00 h.  Final Veterans

 

 

Secció futbol femení  (futbol 7)

 

Grup A: Argentina - Equador - Colòmbia 2 - França

Grup B: Colòmbia - Brasil – Catalunya - Paraguai

 

Diumenge 16 de juny

 

16.00 h/17.00 h.

Argentina - França

Colòmbia 1  - Brasil

 

Dissabte 29 de juny

 

16.00 h/17:00 h.

Brasil - Catalunya

Paraguai - Colòmbia 1

 

Diumenge  30 de  juny

 

16.00 h/17.00 h.

França - Colòmbia 2

Argentina - Equador                                              

 

Dissabte 6  de juliol :

 

16.00 h/17.00 h.               

França - Equador

Argentina - Colòmbia 2

 

Diumenge 7 de juliol :

 

16.00 h/17.00 h.             

Colòmbia 1 - Catalunya                                                            

Brasil - Paraguai                             

 

Diumenge 14 de juliol:

 

16.00 h/17.00 h.

Equador - Colòmbia 2

Paraguai - Catalunya

 

 

Diumenge 21 juliol

Semifinal

 

17.00 h/18.00 h

3r Grup A - 4t Grup B

3r Grup B - 4t Grup C

 

18:00 h/19:00 h

1r Grup A - 2n Grup B

1r Grup B - 2n Grup A

 

Diumenge 28 juliol

Final                    

 

19:00 h/20:00 h                      1r Grup A- 1r Grup B

Fundació Turisme i Fires de Manresa - C/ Castelladral 5-7. Palau Firal Ap. 559 - +34 93 877 63 13 - fira@firamanresa.com